ضرورت استفاده از ضد آفتاب در فصل زمستان


نسیم سایبان فرد
1399/10/13
12:44
دیدگاه 0
169 بازدیدمتأسفانه عده‌ای از افراد تصور می‌کنند آفتاب ‌سوختگی و مضرات پرتوهای خورشید برای پوست فقط مخصوص فصل تابستان است؛ به همین دلیل از کرم یا محصولات ضد آفتاب در زمستان استفاده نمی‌کنند

اما به نظر متخصصان پوست، باید در تمام طول سال از پوست خود با یک ضد آفتاب محافظت کنید

در این مقاله به ضرورت استفاده از ضد آفتاب در فصل زمستان می پردازیم

  • بازتاب نور خورشید و تشدید اشعه های UVA و UVB 

‌همان‌طور که آب دریاچه یا ساحل در فصل تابستان اشعه‌های را تشدید می‌کنند UVAو UVB  برف و یخ هم در فصل زمستان شدت اشعه‌های خورشید و احتمال آسیب پوست را افزایش می‌دهندبنابراین اگر قصد دارید در فصل زمستان ورزش‌هایی مانند اسکی یا در برف راه بروید، حتما از یک ضد آفتاب استفاده کنید، برای محافظت کافی از پوست و لب، از یک ضد آفتاب طیف گسترده و بالم لب با SPF حداقل ۳۰ استفاده کنید..

با وجود اینکه در فصل زمستان گرمای خورشید را روی پوستتان احساس نمی‌کنید، اما در واقع در معرض پرتوهای فرابنفشِ شدیدتری قرار دارید.

اشعه‌های UVA به طور عمیق‌تر به پوست نفوذ می‌کنند و علت مرگبارترین نوع سرطان پوست، یعنی ملانوما هستند.

همچنینUVA  برخلاف اشعه‌های UVB در تمام طول‌ سال قدرتمند هستند. به همین دلیل استفاده از ضد آفتاب در زمستان ضرورت دارد.

زمین در ماه تیر دورترین و در ماه دی نزدیک‌ترین فاصله را با خورشید دارد. شاید این سؤال پیش آید: «پس چرا در زمستان هوا سرد می‌شود؟»

کاهش دما بر اساس جهت شیب زمین است. کره‌ی زمین دارای دو نیمکره (شمالی و جنوبی) است. کشور ایران در نیمکره‌ی شمالی قرار دارد. زمانی که نمیکره‌ی شمالی در زمستان از خورشید دور می‌شود، دما کاهش پیدا می‌کند.

بنابراین حتی با وجود سردتر شدن هوا در زمستان، تمام کره‌ی زمین به خورشید نزدیک‌تر است که این موضوع سبب تشدید اشعه‌های UVA و UVB و در نتیجه تشدید تأثیر منفی آن‌ها روی پوست می‌شود.

 

 

 

  • خشک و حساس تر شدن پوست در هوای سرد زمستان

احتمالا متوجه شده‌اید که پوستتان در هوای سرد، خشک‌تر و حساس‌تر می‌شود. طی زمستان، رطوبت هوا کاهش یافته و معمولا سرعت باد افزایش پیدا می‌کند؛ بنابراین پوست شما به طور مداوم رطوبت خود را از دست می‌دهد.

خشکی، تمام خطوط چهره و چین و چروک موجود در سطح پوست را آشکار می‌کند و احتمال ترک‌خوردگی یا پوسته پوسته شدن را افزایش می‌دهد و از این طریق، شما را در معرض عفونت‌ها قرار می‌دهد. استفاده از ضد آفتاب در زمستان می‌تواند به برگرداندن مقداری از رطوبت از دست‌رفته‌ی پوست کمک کند.

 

  • ضد آفتاب یکی از عوامل شادابی و حفظ جوانی پوست

اشعه‌‌های خورشید سرعت فرآیند پیری پوست را افزایش و تولید کلاژن و الاستین (رشته‌های پروتئینی پوست) که سبب حفظ جوانی پوست می‌شوند را کاهش می‌دهد‌.

ضد آفتاب هم از پوست شما در برابر اشعه‌های خورشید محافظت می‌کند و هم به پوست خشک، رطوبت دوباره می‌بخشد و به قول معروف، با یک تیر دو نشان می‌زند.

علاوه بر این، بسیاری از مطالعات انجام ‌شده بر روی افرادی که از ضد آفتاب استفاده می‌کنند نشان می‌دهند که استفاده‌ی روزانه از ضد آفتاب می‌تواند سرعت فرآیند پیری را کاهش دهد و پوست را جوا‌ن‌تر نگه ‌دارد.

 

  • اثر بخشی ضد افتاب در فصل زمستان کاهش می یابد

تعریق پوست در روزهای گرم تابستان، شنا کردن، یا گذراندن وقت در ساحل‌های پر شن و ماسه، همگی سبب می‌شوند ضد آفتاب سریع‌تر از روی پوست پاک شود. بنابراین باید ضد آفتاب را به طور منظم روی پوست خود تمدید کنید.

آنچه اغلب افراد به آن توجه ندارند این است که شرایط آب و هوایی خشن فصل زمستان هم اثربخشی ضد آفتاب را به همان سرعت کاهش می‌دهد.

باد، برف، تگرگ و دمای پایین همگی دست‌به‌دست هم می‌دهند و اثربخشی ضد آفتاب را ضعیف می‌کنند؛ بنابراین برای محافظت بهینه از پوستتان باید ضد آفتاب را چندین بار در روز تمدید کنید. ظهر بهترین زمان برای تمدید ضد آفتاب در زمستان است.

 

  • نکات مهم در انتخاب و استفاده از ضد آفتاب

همه‌ی افراد به غیر از نوزادان زیر شش ماه، صرف‌نظر از سابقه‌ی پزشکی، جنسیت یا سن به ضد آفتاب نیاز دارند. خورشید دارای پرتوهای فرانبفش است که می‌توانند منجر به سرطان پوست شوند.ضد آفتاب به محافظت از پوست شما در برابر اشعه‌های فرانبفش کمک می‌کند و احتمال سرطان پوست را کاهش می‌دهد.

علاوه بر این، می‌تواند از طریق محافظت از پوست در برابر اشعه‌های فرابفنش که سبب چین و چروک و از بین رفتن رنگ پوست می‌شوند، به جوان‌تر کردن پوست شما کمک کند.

خورشید دو اشعه‌ی مضر دارد که به زمین می‌رسند؛ UVA و UVB. ضد آفتابی که طیف گسترده باشد، از پوست شما در برابر هر دو اشعه‌ی UVA و UVB محافظت می‌کند.

اگر یک ضد آفتاب طیف گسترده باشد، روی برچسب آن قید می‌شود. برای محافظت حداکثری از پوست خود در برابر خورشید، ضد آفتابی بخرید که روی بطری آن عبارت طیف گسترده قید شده باشد.

SPF مخفف Sun Protection Factor و به معنای فاکتور حفاظتی در برابر خورشید است. عدد SPF نشانگر توانایی ضد آفتاب در مهار پرتوهای خورشید است. ضد آفتابی که دارای SPF 30 است، ۹۷ درصد از اشعه‌های خورشید را مهار می‌کند.

متأسفانه ضد آفتاب نمی‌تواند به طور کامل از آفتاب‌سوختگی، تاول و سرطان پوست جلوگیری کند. اما نگران نباشید. شما می‌توانید با استفاده از وسایل محافظتی زیر، از پوست خود بیشتر محافظت کنید؛

  • بالم لب حاوی SPF 30 یا بالاتر
  • کلاه بافتنی لبه‌دار با بافت سفت
  • عینک آفتابی UV یا محافظ در برابر اشعه‌های فرابنفش، که اطراف چشم‌ها را تا حد امکان می‌پوشاند
  • لباس بافتنی با بافت سفت، تیره رنگ و آستین بلند یا لباس‌های مخصوص محافظت از پوست در برابر خورشید

تا جایی که امکان دارد، بین ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر که تابش خورشید در شدیدترین حالت خود است، از آفتاب دوری کنید و در سایه بمانید. به یاد داشته باشید که هیچ ضد آفتابی به طور کامل از پوست شما در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت نمی‌کند.

 

 

 

 

©2021 BISTMART. ALL RIGHTS RESERVED. DEVELOPED BY KAREN PARDAZ