روز جهانی دیابت !


کیمیا بیات
1397/08/22
14:35
دیدگاه 0
405 بازدیدچهاردهم نوامبر، سالروز تولد "فردریک بانتینگ" کاشف انسولین، اولین بار در سال 1991 با همکاری بنیاد بین‌المللی دیابت (IDF) و سازمان جهانی بهداشت (WHO) به عنوان روز جهانی دیابت نامگذاری شد. هدف از نامگذاری چنین روزی افزایش آگاهی عمومی در ارتباط با علل، عوارض، پیشگیری ودرمان این پدیده روزافزون است.

 

مجمع عمومی سازمان ملل در 20 دسامبر 2006 با  تصویب قطعنامه برجسته و منحصر به فرد، دیابت را "یک بیماری مزمن و ناتوان کننده با هزینه های هنگفت“ معرفی کرد که خانواده‌ها، دولت ها و کل جهان با آن مواجه است. بر اساس قطعنامه سازمان ملل، چهاردهم نوامبر (23 آبان ماه) روز جهانی دیابت اعلام شد.

 

علائم و نشانه‌های بیماری دیابت
در مراحل ابتدایی ممکن است دیابت بدون علامت باشد. بسیاری از بیماران به طور اتفاقی در یک آزمایش یا در حین غربالگری شناسایی می‌شوند. با بالاتر رفتن قند خون، علائم دیابت آشکارتر می‌شوند، پر ادراری، تشنگی زیاد، پرخوری، کاهش وزن با وجود اشتهای زیاد، خستگی و تاری دید از علایم اولیه شایع دیابت است. بسیاری از بیماران در هنگام تشخیص بیماری چندین سال دیابت داشته‌ اند و حتی دچار عوارض دیابت شده‌اند.

 

چه کسی روز جهانی دیابت را معرفی کرد؟

روز جهانی دیابت به طور مشترک توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) و فدراسیون بین المللی دیابت (IDF) معرفی شد. کمپین جهانی آگاهی دیابت با وجود نگرانی در مورد ابتلا به بیماری اپیدمی دیابت، افزایش یافت.

 

چرا روز جهانی دیابت روز جهانی نوامبر 14 است؟

روز چهاردهم نوامبر، تاریخ مهمی در تقویم دیابت است؛ زیرا روز تولد مردی است به نام فردریش بنتینگ، که انسولین را کشف کرده است .

 

روز جهانی دیابت کجاست؟

روز جهانی دیابت در بیش از 200 انجمن عضو دیابتی در بیشتر از 160 کشور مختلف برگزار می شود. افراد برگزار کننده این جشن را، پزشکان متخصص و بیماران مبتلا تشکیل می دهند.

 

 

چگونه مردم روز جهانی دیابت را جشن می گیرند؟

 روز جهانی دیابت به صورت های مختلفی در سراسر جهان جشن گرفته می شود که شامل فعالیت های زیر می باشد.

  • جلسات و سخنرانی ها برای انتشار اطلاعات عمومی
  • رویدادهای ورزشی برای بزرگسالان و کودکان
  • برنامه های تلویزیونی و رادیویی
  • طراحی پوسترهای اطلاع رسانی
  • برگزاری نمایشگاه ها و کنفرانس ها

 

نظر خود را ارسال کنید

©2019 BISTMART. ALL RIGHTS RESERVED. DEVELOPED BY KAREN PARDAZ