روز جهانی غذا


کیمیا بیات
1397/07/23
13:18
دیدگاه 0
354 بازدیدبیست و چهارم مهر ماه، برابر با شانزدهم اکتبر، سالروز جهانی غذاست. این روز به افتخار تاسیس سازمان فائو در سال ۱۹۴۵ نامگذاری شده و در سراسر جهان گرامی داشته می‌شود. در این روز، سازمان های بین المللی، به منظور برقراری روابط در زمینه کشاورزی و زمینه سازی برای جلوگیری از فقر و گرسنگی و نابودی محیط زیست، تلاش می کنند. استفاده از تجربیات، نحوه تغذیه، انتقال فن آوری از کشورهای توسعه یافته به کشورهای در حال توسعه، موجب رونق و پیشرفت در صنعت مواد غذایی در ملل جهان سوم می شود. روز جهانی غذا، تلنگری برای بیداری وجدان های به خواب رفته و روز همدردی با گرسنگانی است که از ابتدایی ترین حق زندگی، یعنی غذا محرومند.

روز جهانی غذا که روز اقدام برای مقابله با گرسنگی جهانی می باشد، هر ساله 16 اکتبر برگزار می شود، مردم از سراسر جهان تعهد خود را برای ریشه کن کردن گرسنگی در سراسر جهان نشان می دهند. این روز یکی از روز های  جالبی است که به ما یاد آوری می کند که با کمک کردن به همدیگر می توانیم از مرگ میلیون ها کودک زن و مرد در سال جلو گیری کنیم و آنها را نجات دهیم .

نظر خود را ارسال کنید

Leila
غذا تقریبا اولین نیاز هر انسانی برای حیات است. اما منصفانه نیست که به غذا تنها به عنوان یک نیاز نگریسته شود. از گذشته تا به کنون غذا جزیی از آداب و تشریفات مردم هر سرزمینی بوده است. به خصوص در روزگار کنونی که غذا به عنوان یک سبک زندگی شناخته می‌شود و در پس پشت رنگ و بویش فرهنگ و قصه یک جامعه نهفته است غذا نه یک برطرف‌کننده نیاز اولیه انسان، که یک فرهنگ است. غذاهایی که می‌حوریم غالبا غذاهایی هستند که با آن‌ها بزرگ شده‌ایم و در ذهن ما خاطراتی را از کودکی تا حال زنده می‌کنند. این حس از نسل گذشته ما آمده و به نسل آینده و فرزندان ما منتقل خواهد شد. همین موضوع سبب شده تا بعضی غذاها جایگاه ثابتی در تاریخ یک ملت داشته باشند و نسل به نسل منتقل شوند. هر آن‌چه هم که در تاریخ ادامه‌دار باشد به عنوان بخشی از فرهنگ شناخته می‌شود که به آن جامعه منحصر است. از سوی دیگر غذاهای یک سرزمین تا حدودی نشان‌دهنده رفتار کلی مردم آن منطقه نیز است. برای مثال علاقه‌مندی چینی‌ها به هارمونی و هماهنگی در تمام کارها، در غذاهای‌شان نیز مشهود است. غذاهای چینی یک ترکیب هماهنگ از مزه، بو و رنگ هستند. یا مثلا خونگرمی مردم ایران را از غذاهای‌شان می‌توان دریافت. ما غذاهایی داریم که طعم، بو و حجم زیاد آن‌ها و همچنین زمان بسیار زیاد و دستور طبخ تقریبا پیچیده نشان‌دهنده این است که از دیرباز به مهمان اهمیت زیادی می‌دادیم و در کل غذا یکی از راه‌های ابراز محبت و ارادت به افراد دور و نزدیک بوده است. رنگ‌آمیزی قوم و نژاد در آمریکای مهاجر پذیر نیز از غذاهای این کشور که هرکدام از گوشه‌ای از جهان الهام گرفته شده است، کاملا مشخص است. غذا همچنین به عنوان یک جاذبه گردشگری نیز شناخته می‌شود. اهل سفر در کنار دیدن آثار تاریخی، هنری و طبیعت مقصد مورد نظرشان، صرف غذای مخصوص و سنتی آن منطقه را نیز در برنامه سفر می‌گنجانند و آن را راهی برای شناخت فرهنگ و آداب و رسوم آن سرزمین می‌دانند. غذایی که طعم و بویش تا مدت‌ها پس از سفر نیز همچون یک تصویر در ذهن و خاطره مسافر ثبت خواهد شد.
1397/07/24
13:07
©2019 BISTMART. ALL RIGHTS RESERVED. DEVELOPED BY KAREN PARDAZ